ارسال پاسخ 
رشته های فنی مهندسی دانشگاه به خصوص پروژه ، اجرایی ، صنایع
کاربر جدید

آفلاین
رشته:---------
جنسیت:
دانشگاه:
ارسال‌ها: 5
سپاس: 0
پسندیده شده:
19 بار در 13 پست

۲۰-۴-۱۳۸۹ ۱۲:۳۲ (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۰-۴-۱۳۸۹ ۱۲:۳۹ توسط iman.) رشته های فنی مهندسی دانشگاه به خصوص پروژه ، اجرایی ، صنایع
سلام ، بعد از یه بحث مفصلی که در مورد دانشجوی پیام نور داشتیم، این بار میخواهیم در مورد رشته های فنی مهندسی دانشگاه به خصوص مهندسی مدیریت پروژه ، مهندسی مدیریت اجرایی و مهندسی صنایع بحث و گفتگو کنیم.
نظرتون در مورد این رشته هایی که دانشگاه پیام نور آورده چیه؟؟؟ تاحالا تونسته از پس رشته های مهندسی به ویژه این سه رشته بربیاد؟؟؟ تفاوتها و شباهتهای و برتریهای این سه رشته نسبت به هم چیه؟؟؟ (راستی با هم دعوا نداریما!!!!)
:امیدوارم:
اول یه مقدمه ای از معرفی رشته ها داشته باشیم تا بقیه هم یه آشنایی با این سه رشته پیدا کنن.
مهندسی مدیریت پروژه:مهندسي مديريت پروژه تلفيق علم، هنر و فن است و به منظور آموزش براي انجام فعاليت‌هاي آماده‌سازي، نظارت و اجراي پروژه، به‌ويژه پروژه‌هاي عمراني، طرح ريزي شده است.
ويژگي اصلي تخصص مهندسي پروژه، ماهيت بين رشته‌اي آن است. اين رشته تلفيقي از رشته‌هاي مهندسي عمران، مهندسي صنايع و رشته مديريت مي‌باشد.
پيشتر از اين، بازنگري در رشته‌هاي دانشگاهي بر مبناي نيازهاي اجتماعي، بازار كار و تحولات علمي در ماده49 برنامه چهارم توسعه اقتصادي اجتماعي جاي داده شد و توسعه علوم ميان رشته‌اي در دستور كار دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي به عنوان يك ضرورت مطرح گرديد. دانشگاه پيام نور نيز به‌ عنوان يك نهاد علمي آموزشي، توجه خود را به اين امر معطوف ساخت و رشته مهندسي مديريت پروژه را به ‌عنوان يك تخصص بين رشته‌اي با كاربري بالا در رفع نيازهاي جرايي- مديريتي پروژه‌هاي عمراني كشور طرح ريزي نمود.
مهندسی مدیریت اجرایی:مهندسي مديريت اجرايي با هدف بسط و توسعه دانش دانشجويان در زمينه مهندسي به‌ واسطه ارائه دوره‌هاي آموزشي مرتبط با اصول مختلف مهندسي (مكانيك، عمران، برق، كامپيوتر و صنايع) طراحي شده است. دانشجويان در مقطع كارشناسي اين رشته، آموزش‌هاي مرتبط با پايه‌هاي مهندسي و موضوعات پيشرفته آن در تخصص‌هاي مختلف را فرامي‌گيرند.
ويژگي اصلي اين تخصص، ماهيت بين رشته‌اي آن است و از آنجا كه بر اساس ماده 49 برنامه چهارم توسعه اقتصادي اجتماعي، بازنگري در رشته‌هاي دانشگاهي بر مبناي نيازهاي اجتماعي، بازار كار و تحولات علمي در راستاي توسعه علوم ميان رشته‌اي در ماموريت‌ها و ساختار دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالي به‌صورت يك ضرورت مطرح شده است، دانشگاه پيام نور نيز به‌عنوان يك نهاد علمي آموزشي، توجه خود را به اين امر معطوف ساخته است.
مهندسی صنایع:مهندسي صنايع عبارت است از: كاربرد اصول و تكنيك‌هايي به منظور بهبود، طراحي و نصب سيستم‌هايي شامل انسان، مواد، اطلاعات، انرژي و تجهيزات براي فراهم آوردن امكان توليد كالاها و ارائه خدمات به‌شكل كارا و مطلوب.
مقطع كارشناسي مهندسي صنايع در ساير دانشگاه‌ها داراي چهار گرايش توليد صنعتي، تحليل سيستم‌ها، تكنولوژي صنعتي و ايمني صنعتي است، اما جهت انعطاف‌پذيري بيشتر و هماهنگي با ساير رشته‌هاي مهندسي، مهندسي صنايع در دانشگاه پيام نور، بدون گرايش ارائه مي‌گردد.
نقل قول این ارسال در پاسخ
 پسندیده شده توسط : 861116940 martyrahmnf mahibahari b:kh
کاربر جدید

آفلاین
رشته:مدیریت پروژه
جنسیت:
دانشگاه:
ارسال‌ها: 8
سپاس: 13
پسندیده شده:
11 بار در 4 پست

۲۰-۴-۱۳۸۹ ۱۳:۰۱ RE: رشته های فنی مهندسی دانشگاه به خصوص پروژه ، اجرایی ، صنایع
در ابتدا می خوام از کاربر "iman" تشکر کنم چرا که با گذاشتن این موضوع خدمتی به تمام بچه های این سه رشته کردن و توی شناخت بیشتر این رشته ها آن هم از دید گاه دوستانمون یاریمان کردندلبخند
رشته م. م.پروژه از دید گاه آقای دکتر شیبانی (مدیر گروه رشته مهندسی مدیریت پروژه و اجرایی در ایران):
رشته مهندسی مدیریت پروژه تلفیقی از رشته های عمران-مدیریت ساخت و مهندسی صنایع می باشد که بار تعداد واحد برای بخش مهندسی عمران و مدیریت ساخت 70% ومابقی 30%آن به مهندسی صنایع اختصاص دارد. در سال1385ترکیب واحد ها و سر فصل های مربوط به هر درس برای دروس این رشته از بین دروس 3 رشته مذکور انتخاب گردیدو شورا و آموزش دانشکده آن را تایید کردند ودر سال1386 دفترچه مصوب ، ابلاغ به دانشگاه ها شد و اولین دانشجویان این رشته در سال 1386 وارد دانشگاه پیام نور شدند.
در پروژه های بزرگ و کوچک عمرانی با سطوح مدیریتی بالا یا پایین عموما مهندسین عمران عهده دار و سرپرست پروژه هستند مهندس عمران در امور مربوط به رشته خود موفق به انجام پروژه می شود ولی این به تنهایی کفایت نمی کند و وقتی شما سرپرست هستید تنها یاد گیری موارد فنی کافی برای انجام کار به نحو احسنت نمی باشد بلکه وجود موارد مهم دیگری چون اطلاع از ایمنی کارگاه ،قرارداد و نحوه قرارداد ،شرایط پیمان ،کنترل پروژه (مدیریت زمان و هزینه) تامین نیروی انسانی و... هم نیاز کار می باشند که این اطلاعات نزد یک مهندس عمران نیست و رشته مهندسی مدیریت پروژه پر کننده فضای خالی مذکور در پروژه ها می باشد و این انگیزه بوجود آمدن این رشته در جامعه می باشد تا کارشناسانی در جامعه داشته باشیم که بتوانند علاوه بر ایفای نقش به عنوان یک مهندس عمران در حیطه های مدیریتی نیز توانایی لازمه را داشته باشند.
این چیزی بود که فکر کنم مختصرا" برای معرفی رشته پروژه کافی باشه حالا از دوستان اجرایی و صنایع نیز می خوام که به من توی شناخت بیشتر این دو رشته کمک کنن.
نقل قول این ارسال در پاسخ
 پسندیده شده توسط : martyrahmnf mahibahari
کاربر جدید

آفلاین
رشته:
جنسیت:
دانشگاه:
ارسال‌ها: 4
سپاس: 0
پسندیده شده:
5 بار در 4 پست

۲۰-۴-۱۳۸۹ ۱۳:۴۷ RE: رشته های فنی مهندسی دانشگاه به خصوص پروژه ، اجرایی ، صنایع
فقط پروژه !!!!!!!!!!!!!!!!!!!خنده
نقل قول این ارسال در پاسخ
 پسندیده شده توسط : martyrahmnf
کاربر جدید

آفلاین
رشته:---------
جنسیت: ....
دانشگاه:
ارسال‌ها: 9
سپاس: 0
پسندیده شده:
6 بار در 4 پست

۲۲-۴-۱۳۸۹ ۲۳:۱۸ P8 RE: رشته های فنی مهندسی دانشگاه به خصوص پروژه ، اجرایی ، صنایع
سلام از دوست عزيزم ايمان به خاطر مطلب تشكر ميكنم
رشته من مهندسي مديريت اجرايي يا بهتره ديگه بگيم مهندسي اجرايي هست
از تعريفي كه دوستمون از معرفي رشته گذاشته تشكر ميكنم اين تعريفيه كه توي سايت دانشگاه زده و همه نسبت به اون مشكل دارن و قابل فهم نيست ما در انجمنمون يه مقاله مبني بر تعريف اين رشته ( اجرايي ) آماده كرديم ( سال پيش ) كه سعي ميكنم در پست بعدي قرار بدم
اما تحقيقات جديد دوستان و خود من از اين رشته پر كردن شكاف بين مهندسان و مديريان اجرايي است
سابق مهندسان مكانيك صنايع برق عمران و .... سعي بر اين داشتن كه در ارشد مديريت اجرايي يا mba بخونن ولي مشكل اساسي كه اين عمل داشت اين بود كه يه مدير اجرايي يه شركت يا كارخونه بايد به اكثر رشته هاي فني واقف باشه كه اينطور نبود
با الگو از كشورهاي غربي و پيشرفته ( امريكا را نگگگگگگگگگفتما....... )
رشته اي ايجاد شد در مقطع كارشناسي كه اين معظل و شكاف حل شده و در يك زمينه كه همون پودمان هست تخصص بهتري بدست بيارن و در ارشد رشته مديريت اجرايي را ادامه بدن البته استدلالهاي مختلف ديگري هم هست ولي من وقت گفتنش را ندارم
پيرو دست اخري كه مطلب گذاشته
فقطططططططططططططط اججججججججججراييييييييييييييييي
نقل قول این ارسال در پاسخ
 پسندیده شده توسط : martyrahmnf mahibahari
کاربر جدید

آفلاین
رشته:
جنسیت:
دانشگاه:
ارسال‌ها: 4
سپاس: 0
پسندیده شده:
5 بار در 4 پست

۲۳-۴-۱۳۸۹ ۰۹:۵۷ RE: رشته های فنی مهندسی دانشگاه به خصوص پروژه ، اجرایی ، صنایع
من که هنوز نه قانع شدم ، نه متوجه شدم اجرایی چیه؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟؟خشم
پس فقط فقط فقط مهندسیییییییییییییی پرووووووووووووووژه!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!خونسرد
نقل قول این ارسال در پاسخ
 پسندیده شده توسط : martyrahmnf b:kh
کاربر جدید

آفلاین
رشته:---------
جنسیت: ....
دانشگاه:
ارسال‌ها: 9
سپاس: 0
پسندیده شده:
6 بار در 4 پست

۲۳-۴-۱۳۸۹ ۱۴:۱۲ RE: رشته های فنی مهندسی دانشگاه به خصوص پروژه ، اجرایی ، صنایع
بازم سلام خدمت دوست
اگه قانع نشدي خودت رشتت را معرفي كن ما هم بدونيم اين رشته چييييييييييييييييييييييييه
البته نميخوايم تشنج ايجاد كنيم ميخوايم ماهيت رشته ها و خود رشته ها را بشناسيم
نقل قول این ارسال در پاسخ
 پسندیده شده توسط : martyrahmnf
کاربر جدید

آفلاین
رشته:---------
جنسیت:
دانشگاه:
ارسال‌ها: 5
سپاس: 0
پسندیده شده:
19 بار در 13 پست

۲۴-۴-۱۳۸۹ ۱۱:۳۸ RE: رشته های فنی مهندسی دانشگاه به خصوص پروژه ، اجرایی ، صنایع
معرفی رشته ی مهندسي عمران- مهندسي و مديريت ساخت،یکی از رشته هایی که دانشجویان رشته مهندسی مدیریت پروژه میتوانند برای مقطع کارشناسی ارشد انتخاب کنند.
تعريف و هدف :
کارشناسی ارشد مهندسی ومدیریت ساخت یکی از گرایش های دوره کارشناسی ارشد رشته مهندسی عمران می باشد و مجموعه ای است آموزشی و پژوهشی با تاکید بیشتر بر آموزش، مرکب از تعدادی از دروس نظری، کاربردی وبرنامه تحقیقاتی درزمینه مهندسی و مدیریت ساخت جهت افزایش اطلاعات کارشناسان وایجاد زمینه کافی جهت درک و توسعه آنچه در مرزهای تکنیک در زمان حال در این رشته می گذرد.

هدف دوره کارشناسی ارشد مهندسی ومدیریت ساخت، تربیت افرادی است که دارای توانایی های لازم جهت برنامه ریزی، هدایت و مدیریت اجرا وساخت پروژه های بزرگ عمرانی در سطح ملی،منطقه ای و شهری نظیر سدهای بلند، بنادر و سازه های دریایی، پالایشگاهها ونیروگاهها،مجتمع های بزرگ مسکونی واداری، سازه های بلند، پل های با دهانه بزرگ وسیلوها ونظایر آنها باشند. ضمنا فارغ التحصیلان این رشته باید توانایی تحقیقاتی مناسب جهت حل مسائلی که در زمینه های ساخت و اجراء با آن روبرو می شوند دارا باشند. این تحقیقات و پروژه های تخصصی می تواند در موردارزیابی و کنترل پروژه های عمرانی، مدیریت پروژه و امور پیمان در ابعاد حقوقی، اقتصادی واجرایی، انواع مصالح ساخت وروش های ساخت، تجزیه وتحلیل عملیات ساخت ونگهداری پروژه های بزرگ، استفاده بهینه از ماشین آلات و روش های ترمیم سازه ها،باشند.

قابليتها ، نقش و توانائيهاي دانش آموختگان رشته :
فارغ التحصیلان این مجموعه زمینه های فنی و عملی کافی برای احراز مشاغل زیر را دارند:
الف – همکاری با وزارتخانه ها و سازمانهای مسئول اجرا و ساخت پروژه های عمرانی بزرگ نظیر وزارت نیرو، وزارت راه و ترابری، وزارت نفت، وزارت صنایع، وزارت مسکن و شهرسازی، سازمان برنامه و بودجه و شهرداریها و نظام مهندسی.
ب- همکاری با مشاوران و سازندگان جهت مشارکت در برنامه ریزی و مدیریت ساخت طرحهای محوله.
ج- همکاری با موسسات آموزشی جهت ارائه دروس مهندسی ساخت و عمران و انتقال تجارب لازم.

واحدهاي درسي:
دروس اصلی و تخصصی الزامی گرایش مهندسی و مدیریت ساخت:
اصول و مقررات پیمان
روش های برنامه ریزی وکنترل پروژه
روش های ساخت 1
مدیریت ماشین آلات ساخت
یکی از دروس زیر: *
الف-تحلیل و طراحی سیستم ها
ب- مدیریت کارگاه و ایمنی
ج- تکنولوژی عالی بتن

دروس تخصصی اختیاری گرایش مهندسی و مدیریت ساخت:
تحلیل و طراحی سیستم ها
مدیریت کارگاه و ایمنی
تکنولوژی عالی بتن
کاربرد رایانه در مدیرت ساخت
روش های ساخت 2
مصالح ساخت پیشرفته
مدیریت مالی و حسابداری پروژه
اقتصاد مهندسی پیشرفته
روشهای آماری و قابلیت اعتماد
برآورد و تجزیه بهاء
تعمیر و تقویت سازه ها
تحقیق در عملیات
روش تحقیق
نقل قول این ارسال در پاسخ
 پسندیده شده توسط : 861116940 martyrahmnf
کاربر جدید

آفلاین
رشته:
جنسیت:
دانشگاه:
ارسال‌ها: 4
سپاس: 0
پسندیده شده:
5 بار در 4 پست

۲۴-۴-۱۳۸۹ ۲۲:۰۲ (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۴-۴-۱۳۸۹ ۲۲:۰۶ توسط دوست.) RE: رشته های فنی مهندسی دانشگاه به خصوص پروژه ، اجرایی ، صنایع
با سلام خدوت هم صحبتی ها
رشته من همین جور که مشخصه مهندسیییییی مدیریت پروژژژژژژژژژژژه است که خیلی رشته عالیییییییییه!!!
نه اینکه بقیه رشته ها خوب نباشندآ ، من به رشته ام علاقه شدید و روش تعصب خاصی دارم و اما اینکه این رشته چیه:
مهندسی مدیریت پروژه
این رشته تا یکی دو سال پیش صرفا در مقطع کارشناسی ارشد برای مهندسین عمران ارائه میشد اما برای اولین بار در سال ۸۶ دانشگاه پیام نور این رشته را در قالب کارشناسی ارائه کرد. از این جهت مهندسی مدیریت پروژه شباهت ها و درس های مشترک بسیاری با مهندسی عمران دارد. گرچه مهندسی مدیریت پروژه تنها محدود به پروژه های عمرانی نمی باشد.
هدف اصلی مهندسی مدیریت پروژه تربیت مهندسان مدیری است که بتوانند بر انواع پروژه ها مدیریت کنند.
یک مدیر کارآمد باید بتواند با تمام مهندسان ، کارمندان و کارگران خود هماهنگی داشته باشد و با شناخت نسبی فعالیتهای آنها یک برنامه ریزی دقیق و همه جانبه ارائه دهد.
تا به حال مدیرانی که در جامعه مشغول به مدیریتند یا از مهندسان مکانیک و عمران بودند، که آشنایی جزئی با مسائل مدیریتی و تکنیک های مدیریت برتر داشتند، و یا اینکه افرادی هستند که در انواع رشته های مدیریت تحصیل کرده اند در این صورت نیز کمتر می توانند زبان مهندسان زیر نظر خود را بفهمند. با توجه به این مسائل مهندسی مدیریت پروژه نیاز جامعه های توسعه یافته و در حال توسعه است.
پس فقطططططططططططط مهندسی مدیریت پروژژژژژژژژژژژژژهخنده
نقل قول این ارسال در پاسخ
کاربر جدید

آفلاین
رشته:مدیریت پروژه
جنسیت:
دانشگاه:
ارسال‌ها: 8
سپاس: 13
پسندیده شده:
11 بار در 4 پست

۲۵-۴-۱۳۸۹ ۱۵:۵۹ (آخرین تغییر در این ارسال: ۲۵-۴-۱۳۸۹ ۱۶:۰۲ توسط 861116940.) RE: رشته های فنی مهندسی دانشگاه به خصوص پروژه ، اجرایی ، صنایع
سلامی مجدد به دوستانم بعد از تشکر از تمام کسانی که معرف رشته هاشون هستند قسمتی دیگر از سخنرانی دکتر شیبانی رو برای معرفی بیشتر رشته می گذارم تا به علاقه مندان توی شناخت رشته مهندسی مدیریت پروژه کمک کنم

در فاز مدیریتی که وجه تمایز این رشته با مهندسی عمران است ایمنی منابع انسانی ، امور مالی و حسابداری و... که از اهمیت خاصی برای حل اختلافات را شامل می شود اگر دانشجویان تبهر لازمه در ضمینه قرارداد و پیمان ها را پیدا کنند به راحتی می توانند ادعاهای زیادی در این حیطه داشته و رقم مالی زیادی نصیب شرکت استخدامی شان و یا خودشان بکنند.:حیرت:
برای ادامه تحصیل نیز دست این دانشجویان باز است در واحد های لازمه برای کارشناسی ارشد از سال1385تا کنکور اخیر اندکی تفاوت دیده می شود که نقطه قوت این رشته این است که دانشجو برای ارشد دچار بن بست نمی شود.:امیدوارم:
جناب دکتر در انتهای سخنرانی شان یه توصیه به تمام دانشجویان داشتند
توصیه :
برای درس خواندن خودتان رو جدی بگیرید احساس نکنید چون دانشجوی دانشگاه پیام نور هستید اگر فارغ شدید جایگاهی برای شما نیست و شما ضعیف تر از مابقی هستید و نمی توانید ارشد شرکت کنید ،فردی را می شناختم که کارشناسی را با معدل 12 کارشناسی ارشد را با معدل18 در دانشگاه شریف و دکترا را در دانشکده خواجه نصیر در حال گذراندن بود -همراه با مقالات متعدد- از او پرسیدم چرا معدل لیسانس تو 12 است گفت "آن موقع احساس میکردم چون دانشگاه آزادی ام در سطح پایینی قرار دارم و به همین دلیل به زور لیسانس گرفتم و سر کار رفتم بعد از آنکه خودم را با همکارانم مقایسه کردم کمبودی ندیدم و تنها با خواندن دروس ریزشی ام توانستم با معدل بالا در دانشگاه شریف قبول بشم"
با امید موفقیت
نقل قول این ارسال در پاسخ
 پسندیده شده توسط : martyrahmnf pme-hamid mahibahari b:kh
کاربر جدید

آفلاین
رشته:
جنسیت:
دانشگاه:
ارسال‌ها: 1
سپاس: 0
پسندیده شده:
1 بار در 1 پست

۲-۶-۱۳۸۹ ۲۲:۲۴ (آخرین تغییر در این ارسال: ۲-۶-۱۳۸۹ ۲۲:۲۵ توسط ali hafez forghan.) RE: رشته های فنی مهندسی دانشگاه به خصوص پروژه ، اجرایی ، صنایع
با سلام و تشکر فراوان خدمت همه عزیزان که به معرفی رشته ها پرداختند
میخواستم بگم اولا با هیچ عزیزی در هر رشته ای که هست قصد دعوا و اعصاب خورد کردن ندارم
ثانیا میخواستم بگم قطعا در هر رشته پس از آموزش حداقل 4ساله دانشجویان مهارتهایی را یاد میگیرند که برای پیشرفت جامعه مثمر ثمر خواهد بود پس معنایی نداره که ما بیاییم و بگیم کدام رشته از کدام رشته بهتره یا بدتر اما این به معنای عدم تفاوت میان رشته ها نیست
ثالثا میخواستم از کاربر ali127 بپرسم تفاوت رشته مهندسی اجرایی با مهندسی صنایع چیه؟ و چه لزومی داره شما از چند رشته تخصصی تعداد واحد معینی را بخوانید ؟
رابعا توصیه میکنم به فعالان رشته ها مخصوصا مهندسی اجرایی و پروژه که به جای بحث های بیفایده اولا به تبیین دقیق رشته و جایگاه شغلی آن بپردازند و ثانیا راهکارهای مناسبی برای ارتقا سطح کیفی آموزشی ارائه نمایند
نقل قول این ارسال در پاسخ
 پسندیده شده توسط : martyrahmnf
ارسال پاسخ 


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ ها بازدید آخرین ارسال
P2 مهندسی مدیریت پروژه tina_y 11 1,320 ۱۷-۸-۱۳۹۲ ۱۱:۴۷
آخرین ارسال: tina_y
  آشنایی با مهندسی مدیریت پروژه و سرفصل دروس esteki 3 5,543 ۲۹-۶-۱۳۹۱ ۲۱:۵۹
آخرین ارسال: merekhiha

پرش در انجمن: