ارسال پاسخ 
انرژی شکافت هسته ای و انرژی گداخت هسته ای
کاربر سایت

آفلاین
رشته:فیزیک
جنسیت: ....
دانشگاه:
ارسال‌ها: 33
سپاس: 1041
پسندیده شده:
148 بار در 37 پست

۱۰-۱-۱۳۹۱ ۰۰:۰۵ انرژی شکافت هسته ای و انرژی گداخت هسته ای
چند وقت پیش توی پست بازی انتخاب اجباری نوشتم شکافت هسته ای یا همجوشی هسته ای، که چند تا از بچه ها گفته بودن نمی دونند چیه، برا همین تصمیم گرفتم در مورد هر دو فرایند توضیح مختصری بدم.
انرژی شکافت هسته ای:این انرژی همون انرژی هسته ایست که در حال حاضر توی رسانه ها در موردش بحث میشه. در این حالت اتم یک هسته ی سنگین(جرم اتمی بالا) مانند اورانیوم در اثر واکنش با نوترون، در زمانی کمتر از میلیاردم ثانیه، به دو تکه با هسته های سبک تر شکافته می شود و باعث آزاد شدن مقدار زیادی انرژی می شود که به طور متوسط در هر فرایند شکافت، انرژی ای در حدود 200 مگا الگترون ولت تولید می شود. هم اکنون از انرژی حاصل از شکافت هسته ای به منظور تولید برق نیروگاهها، کاربردهای مختلف پزشکی و ... استفاده می شود.
انرژی همجوشی هسته ای: همجوشی یا گداخت هسته ای را می توان به عنوان فرایند عکس شکافت هسته ای قلمداد کرد، یعنی فرایندی که در آن هسته های سبک مانند هیدروژن، دوتریم و تریتیوم با یکدیگر همجوشی داده می شوند و هسته های سنگین تر و مقداری انرژی تولید می کنند.این فعل و انفعال به طور همیشگی در خورشید و ستاره ها اتفاق می افتد وچشمه انرژی خورشید وستارگان است.
برای جوش خوردن هسته ها به یکدیگر باید بر نیروی دافعه بین هسته های باردار غلبه کرده و وقتی سوخت تا دمای 100 میلیون درجه کلوین حرارت داده شود، واکنش گداخت شکل می گیرد. در این دما سوخت یونیزه شده و به شکل پلاسما که سعی می کند با حداکثر سرعت منبسط شود، در می آید.در نتیجه آغاز واکنش همجوشی و همچنین نگهداری آن بسیار مشکل است و هنوز هیچ کشوری نتوانسته از انرژی حاصل از آن استفاده کند.
انرژی حاصل از فرایند همجوشی مزایای بسیاری نسبت به فرایند شکافت دارد از جمله اینکه سوخت رآکتورهای شکافت (اورانیوم) تا پایان قرن جاری به اتمام می رسد و همچنین سوخت شکافت و محصولات آن بسیار رادیواکتیو بوده و باید از دفن بی خطر زباله های آن برای هزاران تا میلیاردها سال اطمینان حاصل نمود اما منابع سوخت یک نیروگاه گداخت از جمله دوتریم در طبیعت بسیار فراوان است و به سادگی از آب اقیانوس ها به دست می آیدو همچنین محصولات گداخت رادیو اکتیو نیستند.
با توجه به اینکه منابع اصلی انرژی مانند انرژی حاصل از سوخت های فسیلی و انرژی شکافت هسته ای در اواخر قرن جاری رو به اتمام خواهد بود، کسب انرژی از رآکتورهای جوش هسته ای از موارد و منابعی است که می تواند پاسخگوی انرژی مورد نیاز بشر در مقیاس بسیار گسترده و برای یک دوره طولانی که دانشمندان آن را تا 100 میلیارد سال تخمین زده اند باشد.
به امید دستیابی به این انرژی پاک و ارزانبای بای!
نقل قول این ارسال در پاسخ
عاشقی را شرط تنها ناله و فریاد نیست
تا کسی از جان شیرین نگذرد فرهاد نیست
تا نشد رسوای عالم، کس نشد استاد عشق
نیم رسوا عاشق اندر فن خود استاد نیستبای بای!
ارسال پاسخ 


موضوعات مشابه ...
موضوع نویسنده پاسخ ها بازدید آخرین ارسال
  روشی که امیدها را برای گداخت هسته‌ای بر‌می‌انگیزد faramarz_dehdar 0 163 ۱۵-۱۱-۱۳۹۲ ۰۹:۵۱
آخرین ارسال: faramarz_dehdar
  نیروگاه هسته‌ای بوشهر چطور کار می‌کند؟ / اینفوگراف MMPN 0 675 ۲۲-۶-۱۳۹۰ ۰۵:۵۸
آخرین ارسال: MMPN

پرش در انجمن: